عمل لیزیک چشم


عمل لیزیک چشم

تکنیک های جراحی لیزر برای عیوب انکساری

در حال حاضر جراحی عیوب انکساری به روش های مختلفی انجام می شود.

لیزیک

در این روش ابتدا یک لایه بسیار نازک از سطح قرنیه برداشته می شود. این کار با استفاده از دستگاهی به نام میکروکراتوم انجام می شود. میکروکراتوم با استفاده از تیغ با سرعت بسیار بالایی لایه برداری می کند. سپس چشم پزشک لیزر را به میزان مناسب و در محل مشخصی از سطح قرنیه می تاباند تا انحنای قرنیه را اصلاح کند. در پایان، لایه برداشته شده دوباره در جای خود قرار می گیرد.

فمتولیزیک

فمتولیز آخرین نوآوری در اصلاح نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم است. فمتولیز از نظر روش های جراحی بسیار شبیه لیزیک است. تفاوت اصلی این دو روش در نحوه برش قرنیه است. بنابراین در فمتولیز از «لیزر فمتوثانیه» برای برش استفاده می شود که سرعت، دقت و ایمنی عمل را بسیار افزایش می دهد. به عبارت دیگر، فمتولیز یک عمل لیزیک پیشرفته است. که در آن به جای میکروکراتوم از لیزر استفاده می شود. به همین دلیل به آن «لیزیک تمام لیزری» و «جراحی بدون تیغ» نیز می گویند.

فمتولیز تمام ویژگی های مثبت لیزیک را دارد. ویژگی هایی مانند بهبود سریع بینایی، تسکین سریع درد و بازگشت به زندگی روزمره در مدت کوتاهی پس از جراحی؛ علاوه بر همه اینها به دلیل اینکه تمامی مراحل عمل فمتولیز با لیزر انجام می شود، دقت و سلامتی بی نظیری را برای شما به ارمغان می آورد.

به همین دلایل، در حال حاضر فمتولیز یکی از رایج ترین روش ها برای اصلاح عیوب انکساری در اروپا و آمریکا است.

لیزیک به زبان ساده چیست؟

عمل لیزیک چشم نوعی جراحی لیزری است که می تواند طیف وسیعی از نزدیک بینی (و آستیگماتیسم و ​​دوربینی) را اصلاح کند. در این شکل از جراحی، بینایی به سرعت بهبود می یابد و ناراحتی بعد از عمل کاهش می یابد. در این روش ابتدا لایه ای به ضخامت حدود 160 میکرون از سطح قرنیه برداشته می شود و سپس با لیزر اگزایمر که توسط کامپیوتر کنترل می شود، قرنیه با توجه به تعداد عینک تراش داده می شود.

اولین نمونه های مشابه این عمل (کراتومیلوسیس) در سال 1963 بر روی انسان انجام شد که این روش به تدریج بهبود یافته است. لیزر اگزایمر بیش از 20 سال است که برای لیزیک و PRK که نوعی لیزیک است استفاده می شود. جراحان چشم بیش از 30 سال است که توانسته اند لایه نازک قرنیه را بردارند. این دو روش (برداشتن یک لایه نازک و انجام لیزر در زیر) در سال 1991 با هم ترکیب شدند و شکل جدیدی از جراحی انکساری به نام لیزیک پدیدار شد.

روش های نوین اصلاح عیوب انکساری (حذف عینک):

عمل لیزیک

لیزیک روشی قدیمی است که لایه ای بین 150 تا 180 میکرون را از سطح قرنیه به صورت فلپ با تیغه مخصوص برمی دارد. (فلپ به معنای متصل در یک نقطه است). بعد از عمل خیلی راحت بود ولی دست زدن به چشم و ورزش تا 3 ماه خطرناکه احتمال جابجایی لایه وجود داره.

لیزیک و پی آر کی

لیزیک و PRK نسبت به لیزیک قابل اعتمادتر هستند و لایه ها را جابجا نمی کنند. مخصوصاً در prk که تیغه یا کاتری برای برداشتن فلپ ندارد. بعد از روز سوم هیچ محدودیتی برای زندگی عادی وجود ندارد اما در روز اول در برخی موارد سوزش بیشتر است و دید کمی دیرتر باز می گردد اما قرنیه سالم و ضخیم می ماند و لایه ای برای حرکت ندارد. . عوارض آن بسیار کمتر است.

عمل لیزیک فمتوثانیه

این همان لیزیک قدیمی است که در آن از لیزر به جای تیغ برای برداشتن لایه استفاده می شود. اما خطری مشابه لیزیک دارد.

لبخند

در این روش بسیار جدید و خوب که در سال 1394 وارد بازار شد، یک برش لبخند مانند در 1/3 وسط پایین قرنیه ایجاد می شود و یک جیب کوچک در وسط قرنیه با لیزر فمتو ایجاد می شود. سپس بافت بریده شده از طریق لبخند حذف می شود. در این روش دید سریع پایان نامه با روش های دیگر متفاوت است. اشک چشم بسیار کم است و در کمتر از یک ساعت از بین می رود. این روش امکان جابجایی و خطرات لیزیک و دستکاری سطح قرنیه را ندارد اما هزینه آن تقریبا دو برابر لیزیک است.

در حال حاضر prk و لیزیک از نظر قیمت و استاندارد رتبه اول را دارند و باید دید در آینده کدام برتری بیشتری خواهد داشت. مراحل عمل لیزیک

قبل از عمل لیزیک برای اطمینان از سلامت چشم ها معاینه کامل چشم انجام می شود. به این ترتیب تعیین نمره چشم و گرفتن عکس کامل و دقیق از قرنیه انجام می شود. وقتی این کار انجام می شود، پزشک انحنای قرنیه، اندازه و موقعیت مردمک ها، شکل چشم ها و ضخامت قرنیه را اندازه می گیرد. این معاینات برای اطمینان از عدم وجود مشکلی که از لیزیک به عنوان یک اقدام درمانی جلوگیری می کند و همچنین برای اطمینان از وجود بافت کافی پس از برش و تغییر شکل قرنیه انجام می شود.

همچنین با ارزیابی کلی چشم و قرنیه، به بیمار گفته می شود که عمل لیزیک تا چه اندازه خطر بازگشت نمره را در پی خواهد داشت. زیرا بیمار حق دارد با آگاهی کامل چشم خود را عمل کند.

برای ارائه اطلاعات در مورد خطرات، مزایا، روش‌های جایگزین و عوارض احتمالی، قبل از انجام عمل، فرم رضایت لازم است. لیزیک یک جراحی سرپایی است و برای هر چشم 10 تا 15 دقیقه طول می کشد. بیهوشی فقط به صورت قطره چشم است. که سطح چشم را بی حس می کند. جراحی در حالی که بیمار بیدار است انجام می شود. و نیازی به بیهوشی و بستری شدن در بیمارستان نیست. کل عمل در کمتر از نیم ساعت انجام می شود و بیمار پپس با پاهای باز و چشمان باز از عمل لیزیک به خانه برمی گردد.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *